شرکت بین‌المللی‌ بازرسی کالای تجاری در راستای بهبودبخشی به عملیات بازرسی در حوزه مواد غذایی و غلات تفاهم‌نامه مشترکی را با موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور در زمینه همکاری‌های دوجانبه به امضا رساند.
به‌گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین، این تفاهم نامه با حضور حمید محمودی، مدیر عامل شرکت IGI و حسین جعفری، رئیس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور به امضای طرفین رسید.
همه ساله عملیات بازرسی و کنترل، بخش عمده‌ای از غلات و محصولات کشاورزی وارداتی به کشور توسط شرکت بین‌المللی بازرسی کالای تجاری، انجام می‌شود که وظیفه نیروهای بازرسی این شرکت، مطابقت مشخصات کمی و کیفی کالای در حال بارگیری از مبادی داخلی و خارجی با مشخصات درخواستی خریدار و تشخیص و تعیین دانه‌های علف هرز یا آفات نباتی در این محموله‌ها است تا از ورود این آفات به کشور جلوگیری شود.
محصولات کشاورزی وارداتی بنا به نیاز داخلی و وضعیت بازارهای جهانی از کشورها و مناطق مختلفی در سراسر دنیا خریداری و تامین می‌شود که همین موضوع گاهی بازرس را با موارد جدیدی از دانه‌های علف هرز و آفات نباتی روبه‌رو می‌کند. متاسفانه تجربه‌ای در خصوص شناخت و نوع رفتار این آفات در شرایط اقلیمی کشور ما وجود نداشته است.
موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور با در اختیار داشتن بیش از 170 عضو هیات علمی دانشگاهی و 34 آزمایشگاه مجهز در حوزه‌های مختلف، به‌عنوان اولین و بزرگترین نهاد علمی وتنها مرجع قانونی تشخیص آفات نباتی و بذر علف‌های هرز در کشور است که همواره با استفاده از دانش تخصصی و امکانات آزمایشگاهی کامل با تحقیق و پژوهش نسبت به شناسایی و جمع آوری اطلاعات و رفتار انواع آفات و علف‌های هرز در حال فعالیت است.
شرکتIGI همواره مصمم به گسترش همکاری‌های تخصصی با نهادهای علمی کشور بوده و با پیگیری‌های فراوان و پس از برگزاری جلسات متعدد مدیریتی طی جلسه‌ای باحضور حمید محمودی (مدیر عاملIGI)، مرتضی بیک‌لریان (رئیس هیات مدیره IGI) و حسین جعفری، رئیس و معاونان موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور در محل سازمان حفظ نباتات کشور موفق به امضا وتبادل تفاهم‌نامه همکاری دو جانبه شدند .
با امضای چنین تفاهم‌نامه‌هایی این امیدواری وجود دارد تا در راستای صیانت از سلامت جامعه و استفاده از تجارب علمی مجموعه‌های داخلی و نیز انجام سریع، دقیق و صحیح و ارتقای سطح کیفی بازرسی‌ها و خدمات آزمایشگاهی، این تفاهم‌نامه موجب ارتقای دانش فنی دو مجموعه و ارتقای کیفیت غلات و محصولات کشاورزی و غذایی وارداتی و همچنین افزایش سطح کیفی و سلامت جامعه شود.